Necati Cumalı

2 Haziran 2008 tarihinde tarafından eklendi.

1921’de Yunanistan’da doğan yazar, ailesiyle birlikte da­ha sonra İzmir’e yerleşmiş, ilk ve orta öğrenimini burada ta­mamlamıştır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmiş­tir. Bir süre avukatlık yaptıktan sonra tarnamiyle yazarlığa dönmüştür. Yazı hayatına şiirle başlayan Necati Cumalı, önce Garip akımından etkilenmiş, bu doğrultuda şiirler yazmıştır. Eserle­rinde bireyin sıkıntıları, aşkları, özlemleri ile toplum durumu­nu işlemiştir.
Şiirleri, romanları ve tiyatrolarıyla tanınır. ilk şiirlerini duygusal konularda yazan sanatçı doğayı, sevgiyi, yaşamı bir türkü yalınlığında işle­miştir. 1960’iı yıllarda ise içtenliğini yitirmeden, toplumsal konulara yöneldi. Sanatçının yalın, süssüz, mecazsız bir anlatımı vardır. öykü, roman ve tiyatrolarında kırsal kesim ger­çeğin yansıttı.

Necati Cumalı’nın eserleri:

İmbatla Gelen (Şiir), Tufandan Önce (Şiir), Kısmeti Kapalı Gençlik (Şiir), Susuz Yaz (Hikâye), Dila Hanım (Hikâye), Acı Tütün (Roman), Vi­ran Dağlar (Roman), Tütün Zamanı (Roman), Yağmurlar ve Topraklar (Roman), Boş / Beşik (Piyes), Derya Gülü (Piyes), Vatan Diye Diye (Piyes)

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Pastoral Şiir