3
Haz

Rıfat Ilgaz

   Yazan:

Kategori Biyografiler, Şairler

Sponsorlu Ba?lant?lar

1911-1993 yılları arasında yaşamıştır. Kastamonu Öğret­men Okulu’nu bitirdikten sonra ilkokul öğretmenliği yapmış­tır. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nde gör­düğü eğitimden sonra çeşitli yerlerde Türkçe öğretmenliğinde bulunmuştur. Hayatının kalan kısmında gazetecilik, mizah ve oyun yazarlığı yapmıştır. En önemli eseri Karartma Geceleri adlı romanıdır. Toplumcu şiirin önde gelen isimlerinde ndir. Eserlerinde sosyal meselelere değinmiştir.

Başlıca eserleri: Sınıf, Devam, Karadeniz’in Kıyıcığında, Hababam Sınıfı, Don Kişot İstan­bul’da, Garibin Horozu, Yıldız Karayel’dir.

Etiketler:

03 Haziran 2008, 05:46 tarihinde Biyografiler, Şairler kategorisinde yayımlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak istiyorsanız RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz. Yorum yapabilirsiniz, veya kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz.

One comment

 1 

[...] kitaplardan dolayı tutuklanan bir aydın olarak ele alınır. Biyografik özel­likler taşıyan Rıfat Ilgaz‘ın bu romanında bir aydın kişinin fikirlerinden dolayı düştüğü sıkıntılı [...]

03 Haziran 08 Saat 05:53

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

>