Adalet Ağaoğlu Hayatı Edebi Kişiliği Eserleri

28 Nisan 2019 tarihinde tarafından eklendi.

Ankara’da doğan sanatçı, Ankara Kız Lisesi ve Ankara Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. 1951’de Ankara Radyosu’na dramaturg olarak girdi; ardından radyo tiyatrosu müdürlüğü gibi çeşitli görevlerde bulunan yazar, birçok türde eser verdi. Hikâyelerinde sürekli şekil olarak yeni arayışlara girer. Toplumun belli kesimlerinin temsilcisi olan bireylerin yaşamlarından hareketle toplumsal sorunları eleştirel bir tutumla ele alır. Tek anlatıcıya son vermek, anların anlatıcısı olmak, yer ve zaman ögelerine değişiklik getirmek gibi anlatım tarzları ile romancılığı yeni boyutlar getirmiştir. Kendine özgü anlatım biçimleri geliştiren yazar; doğa, toplum ve zaman ilişkilerinin bireyin iç dünyasındaki yansımalarını irdeledi. Eserlerinde toplumun çalkantılı dönemlerini ve bu dönemlerin bireyler üzerindeki etkilerini yansıttı. Roman kahramanlarını genellikle aydın kesimden seçmiş, aydınları dolaylı yönden eleştirmiştir. 1950’li yıllardan itibaren Türk toplumunda görülen sosyal  değişiklikleri ve düşünce değişikliklerini, toplumun değişik katmanlarından seçtiği kişiler aracılığıyla yanlış batılılaşmayı, köksüz ve özümsenmemiş Modernizmi, kaba sloganlara dayalı ulusçuluğu, sağ-sol çatışmalarını, 12 Eylül’ün ve 12 Mart’ın demokratik olmayan uygulamalarını eleştirel gerçekçi bir tutumla bazen de ironik bir anlatımla ele almıştır.

İlk romanı “Ölmeye Yatmak” bir saat içinde intihar amacıyla bir otel odasına kapanan Doçent Aysel Hanım’ı anlatır. Geriye dönüşlerle geniş bir zamanı içine alan iç içe geçmiş zamanları işleyen bir romandır.

Birçok edebiyat ödülüne layık görülen “Bir Düğün Gecesi” romanında geniş tarihi zamanları dar zamanlarda keskinleştiren tekniği ile 12 Mart dönemi işler. Yazar bir düğüne katılan davetliler aracılığıyla 1970’li yılların Türkiye’sinin panoramasını çizer.

Almanya’da çalışan bir Türk işçisinin dönüşünü anlatan “Fikrimin İnce Gülü”nde romanın kahramanı Bayram’ın aldığı pahalı arabayla köyüne dönüşünü, geriye dönüşlerle  onu Almanya’ya gönderen sebepleri ve Almanya’daki çalışma koşullarını anlatır. Birbirinin devamı olan “Ölmeye Yatmak, Bir Düğün Gecesi, Hayır”  romanları  “Dar Zamanlar Üçlemesi” adıyla yayımlanmıştır.

hikaye: Yüksek Gerilim, Hadi Gidelim, Sessizliğin İlk Sesi, Hayatı Savunma Biçimleri

 roman: Fikrimin İnce Gülü, Ruh Üşümesi, Romantik Bir Viyana Yazı, Ölmeye Yatmak, Bir Düğün Gecesi, Hayır, Yaz Sonu, Üç Beş Kişi…

 tiyatro: Evcilik Oyunu, Tombala…

Dert Dinleme Uzmanı” yazarın 2014’te yayımladığı son romanıdır.

İlyas Salman’ın başrolünde oynadığı “Sarı Mercedes” filmi Adalet Ağaoğlu’nun “Fikrimin İnce Gülü” romanından uyarlanmıştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Lirik Şiir