Ahmet Hamdi Tanpınar

28 Mayıs 2008 tarihinde tarafından eklendi.

Öğretmenlik, öğretim üyeliği ve milletvekilliği gö­revlerinde bulunan Ahmet Hamdi Tanpınar; şiir, roman, öykü, de­neme, makale, edebiyat tarihi gibi alanlarda eserler vermiştir. Üzerinde Fransız sembolistlerinin yanında, Yahya Kemal Beyatlı ve Ahmet Haşim‘in etkileri vardır. Bu etkilenmelere karşın kendine özgü bir şiir dünyası kurabilmiştir. Hece ölçüsüyle şiir yazmasına karşın “Memleket edebiyatı” hareketinden etkilenmemiştir. Ahmet Hamdi, kendine özgü sözcüklerle estetik yanı güçlü şiirler yazmış, şiirlerinde hayale ve müziğe önem vermiştir. Sonraki şiirlerinde insan, doğa, evren ilişkilerini bir düşünür kimliğiyle işlenmiş; zaman, sonsuzluk, aşk ve ölüm temafarını işlemiştir. Osmanlı tarihine geçmişine özlem; kültür ve uygarlık değerler; ca­mileri, çarşıları, sokakları ile İstanbul, şiirinin başlıca konularıdır.
öykü ve romalannda insanın dünyasını bilinç altını İşlemiş, rüya ve hayallerle insan ruhsal yapı­sını açıklamaya çalışmışlardır. “Bursa’da Zaman” en tanınmış şiiridir.

Ahmet Hamdi Tanpınarın Eserleri:

Şiirler (şiir)Abdullah Efendinin Rüyaları, Yaz Yağmuru ( öy­kü) Huzur, Saatleri, Ayarlama, Enstitüsü, Sahnenin Dışındakiler, Mahur Beste (roman) Beş Şehir, Yaşadığım Gibi ( deneme) Edebiyat Üzerine Makaleler (makale). 19.Asır Türk Edebiyatı Tarihi (edebiyat tarihi). Yahya Kemal (inceleme).

Etiketler:

Yorumlar

Yorum Yaz

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Uyak (Kafiye)