ÜÇ MİNİK SERÇEM

22 Nisan 2008 tarihinde tarafından eklendi.

NECATI CUMALI (1921)-(10.01.2001)

ÜÇ MİNİK SERÇEM KONUSU: Doğayı ve hayvanları çok seven Sonçiçek isimli kız ve ailesi ile Sonçiçek’in, minik bir serçe ile olan dostluğu yer almaktadır.

Sütçülük yapan adam ve hanımı, İlkçiçek ve Narçiçek isimli iki kızları ile birlikte iki odalı bir evde, yoksul bir yaşam sürmekte­dirler. Kızlar büyüdüklerinde bir de Sonçiçek ismini verdikleri bir kızları daha olur. Bir müddet sonra, ablaları evlenip gidince, Sonçiçek ailenin tek çocuğu olarak, küçük evlerinde mümkün ol­duğunca mutlu bir yaşam sürerler. Sonçiçek akıllı, sevimli ve cana yakın bir kız olduğu için bütün mahalleli tarafından da sevilmek­tedir.
Sonçiçek hayvanları da çok sevmektedir. Kınalı isimli kedisi, Sürmeli isimli köpeği vardır. Ayrıca, sütçülük yaptıkları için inek­leri de bulunmaktadır. Yine tavuklar, horozlar, serçeler ve leylek­lerle de çok iyi geçinmektedir.
Hayat devam edip giderken, Sonçiçek bir gün ağaçtaki yuva­sından düşmüş bir serçe yavrusu bulur. Onu çok sever ve evinde beslemeye başlar. Sonçiçek’in arkadaşları da bu yavruyu çok sev­mişlerdir.
Gün gelir minik serçe büyür ve kendisine bir eş bularak di­ğer serçelerin arasına karışır. Çok üzülen Sonçiçek’e sık sık ziyare­tine geleceğine dair söz verir.
Ancak, Sonçiçek’in babası, çeşitli kesimlerden çok baskı ya­pıldığı için otlağını satmış; hep birlikte, yeni otlaklar bulmak için göç etmek zorunda kalmışlardır. Bu yolculuktan dolayı çok üzü­len Sonçiçek’e, minik serçe, eşi ve arkadaşları, onlara yolculuk boyunca eşlik ederek, en büyük teselliyi vermişlerdir.
Yeni otlaklarına varmış, yeniden düzenlerini kurmuşlardır. Sonçiçek burada âa yeni dostlar edinir, yeni ahbaplıklar kurar. Kısa zamanda çevresine alışır ve kendisini sevdirir. Ama, her zaman aklının bir köşesinde minik serçe bulunmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Şiirde Ölçü (Vezin)