4
Haz

Dostoyevski

   Yazan:

Kategori Biyografiler, Yazarlar

Sponsorlu Ba?lant?lar

1821-1881 yıllan arasında yaşamıştır. Dostoyevski, orta halli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. On yedi ya­şına gelince, ailenin imkânları doğrultusunda askerî bir aka­demiye gönderilmiştir. Yirmi üç yaşında iken kendisini ya­zarlığa vermek için ordudan ayrılır. Psikoloji ile yakından ilgi­lenen yazar, Fourier’in sosyalizmini benimseyen bir gruba dâ­hil olmuş, 1848 İhtilali sırasında yakalanarak idama mahkûm edilmiştir. Tam idam edileceği sırada idamından vazgeçilir ve sürgüne gönderilir.
Sürgün yıllarında Dostoyevski‘nin hayat anlayışı büsbütün değişir. Sara hastalığına yakalanır. 1855′te sürgün sonrasında yeniden orduya katılır ve rütbesi geri verilir. En önemli eseri Suç ve Ceza‘dır 1871′de Ortodoks Hristiyanlığa dönüş yapar. Rusya’nın en önemli yazarıdır.

Başlıca eserleri şunlardır: Kumarbaz, Karamazov Kardeşler, Budala, Ecinniler, Yer Altından Notlar.

Etiketler:

04 Haziran 2008, 09:34 tarihinde Biyografiler, Yazarlar kategorisinde yayımlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak istiyorsanız RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz. Yorum yapabilirsiniz, veya kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz.

2 comments so far

 1 

[...] yayınlanan ve Dünya klasikleri arasında yer alan Dostoyevski‘nin Suç ve Ceza adlı romanı sosyal fenalıkların sebeplerini ortaya koyar ve [...]

04 Haziran 08 Saat 09:39
 2 

[...] etkisi vardır. Selimoviç, ye­tişme döneminde Andersen‘den Charles Dickens‘a, Dostoyevski‘ye kadar birçok ünlü yazardan beslenmiştir. Beslendi­ği bu yazarlar içerisinde [...]

08 Haziran 08 Saat 10:13

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

>