3
Haz

Victor Hugo

   Yazan:

Kategori Biyografiler, Yazarlar

Sponsorlu Ba?lant?lar

1802-1885 yılları arasında yaşamıştır. Napolyon’un ge­nerallerinden birinin oğludur. Üç İspanyol vilayetinin valiliği­ni yürüten babası sayesinde Victor Hugo, aristokratlar için kurulan özel bir okulda öğrenim görmüştür. Nopolyon tahttan inince Hugo’nun ailesinin durumu da bozulur. Aile Paris’e yerleşir, Hugo, eğitimini sistematik olmayan bir tarzda sürdürebilir.
Yirmi yaşında iken ilk şiirleri yayınlanır. XVIII. Louis,  Victor Hugo‘ya aylık bağlar. Romantizm akımın etkisiyle eserler yazma­ya başlar. Çağının ünlü edebiyatçıları arasında yerini alır. 1841′de Fransız Akademisi’ne seçilir. Cumhuriyetçiliği seçmiş, ve III. Nopolyon hakkında şiddetli yazılar yazmıştır. 1855 yılın­da ölmüştür.

Victor Hugo‘nun Eserleri: Nötre Dame’ın Kambu­ru, Sefiller, Cromwell, Hernani, Waverly’dir.

Etiketler:

03 Haziran 2008, 14:02 tarihinde Biyografiler, Yazarlar kategorisinde yayımlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak istiyorsanız RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz. Yorum yapabilirsiniz, veya kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz.

One comment

 1 

[...] yılları arasında yazılan Sefiller, Victor Hu­go‘nun en meşhur romanıdır. Adaletsizliğe karşı bir hücum niteliği olan roman yaklaşık [...]

03 Haziran 08 Saat 14:08

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

>