3
Haz

Sabahattin Kudret Aksal

   Yazan:

Kategori Biyografiler, Yazarlar

Sponsorlu Ba?lant?lar

1920-1993 yıllan arasında yaşamıştır. İstanbul Üniversi­tesi Felsefe Bölümü’nü bitirmiştir. Öğretmenlik ve yöneticilik yapmıştır. Önce Garip akımının etkisinde olan şiirler yazmış­tır. Bu şiirlerde gündelik hayatın sevinç ve mutluluklarını, ava­relikleri dile getirmiştir. Daha sonraki şiirlerinde ise kişinin ev­rendeki yeri, değeri felsefi bir bakışla işlenmiştir. Öykülerinde ise küçük insanın psikolojisini, aile bireyleri arasındaki ilişki­leri anlatmıştır.

Başlıca eserleri:

Şarkılı Kahve(şiir), Gün Işığı(şiir), Duru Gök(şiir), Çeviri Şiirler, Gazoz Ağacı(hikayeler), Evin Üstündeki Bulut(piyes)’tur.

Gazoz Ağacı, 1955 Sa­it Faik Abasıyanık Hikâye Ödülü; Yaralı Hayvan, Türk Dil Kurumu 1957 Sanat Armağanı; Kahvede Şenlik Var (piyes) 1981 Avni Dilligil Tiyatro Ödülü; Şiirler Yeditepe Şiir Armağanı almıştır.

Etiketler:

03 Haziran 2008, 09:08 tarihinde Biyografiler, Yazarlar kategorisinde yayımlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak istiyorsanız RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz. Yorum yapabilirsiniz, veya kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz.

One comment

 1 

[...] yılında yayınlanan Gazoz Ağacı, Sait Faik Hikaye Ödülü’nü almıştır. Sabahattin Kudret Aksal‘in hikayeleri Sait Faik Abasıyanık Hikayelerini hatırlatır. Avare insanların anlık [...]

03 Haziran 08 Saat 09:18

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

>