20
May

REFİK HALİT KARAY

   Yazan:

Kategori Biyografiler, Yazarlar

Sponsorlu Ba?lant?lar

1888- 1965 yılları arasında yaşamış olan edebiyatçı – yazar, Karakayış ailesindendir. Refik Halit, Galatasaray Sultanisi ve Mekteb-i Hukuk’ta okumuştur. Fecr-i Ati Edebiyatı topluluğunun kurucularından olan Ka­ray, uzun yıllar gazetecilik yapmıştır. Kirpi takma adıyla eleş­tiriler ve siyasi yazılar yazmıştır. Bu yüzden I. Dünya Savaşı­na kadar Anadolu’ya sürgün edilmiştir. Refik Halit Karay, Robert Koleji’nde öğ­retmenlik, Sabah gazetesinde yazarlık, Posta-Telgraf müdür­lüğü yapmış, Aydede isimli mizah dergisini çıkarmıştır. Millî Mücadele aleyhindeki yazı ve davranışları yüzünden “yüz el­lilikler” listesine alınmış, yurdu terk etmek zorunda kalmıştır. Özellikle hiciv, mizah, deneme, fıkra ve hatıra (anı) türünde eserler yazmıştır.

Refik Halit Karay’ın Eserleri, Memleket Hikayeleri, Gurbet Hikayeleri, Deli, Ay Peşinde, Bir İçim Su, Kadınlar Tekkesi, Üç Ne­sil Üç Hayat, Yezidin Kızı, Sürgün, İstanbul’un İç Yüzü’dür.

Etiketler:

20 Mayıs 2008, 14:08 tarihinde Biyografiler, Yazarlar kategorisinde yayımlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak istiyorsanız RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz. Yorum yapabilirsiniz, veya kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz.

2 comments so far

 1 

[...] defa 1919 yılında yayınlanan eserde, Refik Halit Ka­ray, konularını I. Dünya Savaşı yıllarında yakından gördüğü Anadolu halk ve hayatından [...]

20 Mayıs 08 Saat 14:46
 2 

[...] yayınlanan Gurbet Hikayeleri, Refik Halit Ka­ray‘ın Memleket Hikayeleri’nin bir devamı niteliğindedir. Mem­leket [...]

20 Mayıs 08 Saat 15:26

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

>