Memduh Şevket Esendal

27 Mayıs 2008 tarihinde tarafından eklendi.

1883-1952 yılları arasında yaşamıştır. Kendi imkanları ile öğrenim gören Memduh Şevket Esendal, 1906 yılında İttihat ve Terakki cemiyetin­de müfettiş olarak çalışmıştır. Azerbaycan’da elçilik, Kabataş ve Galatasaray Lisesi’nde öğretmenlik, Tahran elçiliği, Elazığ ve Bilecik milletvekilliği, CHP genel sekreterliği yapmıştır.

Çağdaş Türk öykücülüğünün, öncü sanatçılarındandır. Ömer Seyfettin‘le aynı dönemde öyküler yazmasına karşın, bunları Cumhuriyet döneminde yayımlamıştır. Esendal, öğretmenlik, büyükelçilik, milletvekilliği yapmış­tır. Memduh Şevket ilk öykülerinde konularını yaşamın sıradan olaylarından almış, gözleme önem vermiş, gerçekçi çizgiye bağlı kalmıştır. öyküye bir süre ara verdikten sonra 1934’te “Ayaşlı ve Kiracıları” romanını yayımlamıştır. Ro­man, beklenen ilgiyi çekmemiş ancak, 1945’te bir yarışmada ödül alınca, dikkatleri toplamıştır. Günlük yaşamın önemsiz, sıradan olaylarını, konu aian Çehov’un öykü anlayışının izleyidsidir.

Eserlerinde hayattan aldığı konulan, temiz bir dil, sadelik ve içtenlikle işlemiştir.

Memduh Şevket Esendal’ın Başlıca eseleri:

Birinci Kitap, İkinci Ki­tap, Temiz Sevgiler, Ev Ona Yakıştı, Miras, Vassaf Bey, Men­dil Altında, Kelepir, Bir Kucak Çiçek’tir.

Etiketler:

Yorumlar

Yorum Yaz

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Lirik Şiir