Goriot Baba

5 Mayıs 2008 tarihinde tarafından eklendi.

Yapıt, bir karakter romanıdır. Romanın güçlü bir anlatımı vardır. Romanda insan bencilliği ve hırsı ortaya konmuştur. Goriot Baba‘nın, kızlan Delphine ve Anastesie’nin mutlulukları için bulunduğu özveri ile yaşlı adamın bir pansiyon odasındaki yaşamı anlatılmaktadır.
Goriot Baba eski bir tüccardır. Zamanında iyi pa­ra kazandıktan sonra orta halli bir pansiyonda ya­şamaya başlar. Pansiyondakiler, önceleri, ziyarete gelen kızlarını onun metresleri sanırlar. Kızları, lüks içinde yaşamaktadır. Babalarının günden güne düştüğü kötü duruma aldırmazlar. Baba çöker, dayanma gücünü yitirir. Ağır hastadır. Son bir kez kızlarını görmek ister. Kızlarından Anastasia son anda gelir. Artık çok geçtir. Baba, ölür. Cenazesine de ancak pansiyondan birkaç kişi katılır.’

İs hayatında başarıya ulasan Goriot Baba (Goryo) , kızları Delphine (Delfin) ve Anastasie’ye (Anastazi) karşı aşırı sevgi besler; mutlu olmaları için elinden geleni yapar; evlenmelerine yardımcı olur. Kızları yüzünden servetini kaybeden Goriot Baba, onlardan yüz görmeyince Madam Vaquer’in (Madam Voker) pansiyonunda günlerini geçirmek zorunda kalır. Pansiyonda hukuk ögrencisi olan Eugene de Restignac (Öjen dö Restinyak) ile tıp öğrenimi yapan Bianchon (Biyanson) adında iki genç vardır. Bunlar gerektiğinde Goriot Baba’ya bakarlar. Bir gün Goriot Baba, hasta düşer; kızlarını bir daha görmek ister: Eugene, onun bu isteğini kızlarına iletir. Anastasie son dakikada yetişir ama, babası onu tanıyacak halde değildir. Bir gün sonra, Goriot Baba, yoksullar mezarlığına gömülmek üzere götürülürken, cenaze alayını damatları Retaud (Röto) kontu ile Nucengen (Nüsenjan) baronu’nun armalarına taşıyan boy arabalar izler.

Etiketler:

Yorumlar

Yorum Yaz

Şu Sayfamız Çok Beğenildi
Nazım (Manzume)