27
May

Faruk Nafiz Çamlıbel

   Yazan:

Kategori Biyografiler, Şairler, Tiyatrocular, Yazarlar

Sponsorlu Ba?lant?lar

1898′de İstanbul’da doğmuştur. Faruk Nafiz, daha Tıp Fakültesi’nde okurken ilk şiirlerini neşretmiştir. İlk şiirleriyle edebiyat çevrelerinde ismi duyulmuştur. Kabataş Lisesi, A-merikan Kız Koleji gibi meşhur okullarda öğretmenlik yap­mıştır. Akbaba ve Karikatür gibi ünlü mizah gazetelerinde yazmıştır. Faruk Nafiz Çamlıbel, aruzu, Türkçede en iyi kullanan şairlerimizdendir. Anadolu’yu yansıtan memleket şiirleriyle tanınmıştır.

Faruk Nafiz Çamlıbel aruzla yazdığı şiirlerle edebiyata girmiş, son şiirlerini de aruzla yazmıştır. Her iki ölçüyü de başarıyla kullandı. İlk şiirlerinde bireysel duyguları, aşkı işleyen sa­natçı; Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolu’ya geçti. Anadolu insanının yaşamını romantik bir üslupla yansıttı. İnsanın yaşamını romantik bir anlatımla dile getirdi. Halkın duygu, düşünce, söyleyişini, nazım biçimlerini kullandı. Böylece memleket ede­biyatının öncülerinden biri oldu. “Han Duvarları” şiirinde Kurtuluş Savaşı Anadolusu’nu anlattı. Yoksul, acılı Anadolu insanı­nın durumunu öyküledi, gurbet acısını, sıla özlemini dile getirdi.  Tiyatro ve roman türünde de ürünler verdi.

Faruk Nafiz Çamlıbel’in eserleri şunlardır:

Şarkın Sultanları, Gönülden Gönüle, Dinle Ney­den, Çoban Çeşmesi, Han Duvarları, Suda Halkalar (Şiir) Canavar, Akın, özyurt (tiyatro) Yıldız Yağmuru (roman)

Etiketler:

27 Mayıs 2008, 17:24 tarihinde Biyografiler, Şairler, Tiyatrocular, Yazarlar kategorisinde yayımlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak istiyorsanız RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz. Yorum yapabilirsiniz, veya kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz.

One comment

 1 

[...] DUVARLARI 1969′da yayınlanan Han Duvarları ile, Faruk Nafiz Çamlıbel Anadolu’dan ses getiren şairler arasında yerini almıştır. Bu eserle İstanbullu aydın [...]

27 Mayıs 08 Saat 17:40

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

>