3
Haz

Balzac

   Yazan:

Kategori Biyografiler, Yazarlar

Sponsorlu Ba?lant?lar

1799′da Fransa’nın Torus adlı kır bölgelerinden birinde bir avukatın oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Balzac, mahalli mekteplere devam ettikten sonra Paris’te hukuk tahsil etmiş­tir. Balzac, bir süre sonra mesleğinden bıkmıştır. Daha yirmi yaşlarında iken pek çok roman ve hikaye yazmaya başlamış­tır. Honore De Balzac, önceleri yazdığı eserlerde başarıya ulaşamamış, yine de kitap yayıncılığını devam ettirmiştir. Matbaası iflas edince borçlarını annesi ödemiştir. Gece gündüz roman yazma çalış­malarına kendini verdikten bir süre sonra politikaya atılır. Fransız Millet Meclisine seçilir. Kış aylarında Rusya’ya yaptığı seyahat ve çok çalışması 1850′de ölümüne sebep olmuştur.

Balzac’ın eserleri: Eugene Grandet, Goriot Baba, Vadideki Zambak‘tır.

Etiketler:

03 Haziran 2008, 13:45 tarihinde Biyografiler, Yazarlar kategorisinde yayımlandı. Bu yazıya yapılacak yorumlardan haberdar olmak istiyorsanız RSS 2.0 beslemesini kullanabilirsiniz. Yorum yapabilirsiniz, veya kendi sitenizden geri izleme yapabilirsiniz.

One comment

 1 

[...] romanun yazarı için asrının en gerekli yazarlarından biri olduğu söylenmektedir. Çünkü Balzac, kendi çağını eserlerinde çok başarılı bir tarzda yansıtmıştır. Balzac’ın [...]

03 Haziran 08 Saat 13:59

Yorum Yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

>